ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU: RZUĆ PALENIE, ŻYJ DŁUŻEJ!

Dziś (31 maja) obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. To inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), której celem jest zwiększenie świadomości o szkodliwości palenia tytoniu i promowanie zdrowego stylu życia wolnego od nałogu nikotynowego. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Tytoń: Zagrożenie dla naszego środowiska”.

Palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn wielu poważnych chorób, takich jak:

  • choroby sercowo-naczyniowe,
  • choroby płuc, w tym przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i rak płuc,
  • nowotwory różnych narządów, w tym jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, trzustki i pęcherza moczowego,
  • choroby układu krążenia.

Palenie nie tylko szkodzi zdrowiu palacza, ale również negatywnie wpływa na osoby przebywające w jego otoczeniu. Bierne palenie może powodować podobne schorzenia u osób narażonych na dym tytoniowy.

- Walka z nałogiem tytoniowym jest nie tylko kwestią zdrowia człowieka, ale także troski o nasze wspólne środowisko – mówi Wioletta Śląska-Zyśk, Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie (WMCCP). - Rzucenie palenia to pierwszy krok do zdrowszego życia, zarówno dla palaczy, jak i dla osób w ich otoczeniu. Nasze Centrum oferuje wsparcie na każdym etapie tej drogi, od konsultacji medycznych po specjalistyczne warsztaty i prelekcje.

Jak wspieramy osoby chcące rzucić palenie?

Jako placówka medyczna, jesteśmy zaangażowani w promowanie zdrowego stylu życia oraz wspieranie pacjentów w walce z nałogiem. Oferujemy:

  • Konsultacje z lekarzami specjalistami oraz psychologami, którzy pomogą w opracowaniu indywidualnego planu rzucenia palenia.
  • Warsztaty oraz prelekcje na temat szkodliwości palenia i korzyści wynikających z życia wolnego od dymu tytoniowego.

Korzyści z rzucenia palenia

Rzucenie palenia przynosi szereg korzyści zdrowotnych:

  • Poprawa wydolności oddechowej - już po kilku dniach od zaprzestania palenia poprawia się funkcjonowanie płuc,
  • Zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych - po roku od rzucenia palenia ryzyko zawału serca spada o połowę,
  • Redukcja ryzyka nowotworów - ryzyko zachorowania na raka płuc u byłych palaczy znacznie maleje w ciągu 5-10 lat od zaprzestania palenia,
  • Lepsze samopoczucie - poprawa ogólnego stanu zdrowia i jakości życia.

Zbadaj bezpłatnie płuca!

Od czterech lat realizujemy program bezpłatnych profilaktycznych badań niskodawkowym tomografem komputerowym. Badania mają na celu poprawę wykrywalności raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju.

Program skierowany jest do palaczy i byłych palaczy w wieku:

- 55-74 lat,

- 50-74 lat, u których występuje jeden z czynników ryzyka, takich jak narażenie na spaliny, dym ze spalania węgla kamiennego, krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, sadzę, radon, historia zachorowania na raka płuca w rodzinie, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) / samoistne włóknienie płuc (IPF).

Wszystkie osoby spełniające wymienione powyżej kryteria, zapraszamy do kontaktu w celu umówienia wizyty na badanie: +48 89 532 29 97, +48 573 790 045, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00.

Badania przeprowadzane są w ramach programu wieloletniego pn. „Narodowa Strategia Onkologiczna”, zadanie pn. „Program badań w kierunku wykrywania raka płuca”.

Dlaczego warto?

Rzucenie palenia to inwestycja w zdrowie, która przynosi wymierne korzyści od ręki, jak i długoterminowo. Dbajmy o siebie i nasze otoczenie, postawmy na życie wolne od dymu tytoniowego i na zdrowie, bo zdrowie jest w naszym życiu najważniejsze!

Alegoryczna scenka, w której ludzik zrobiony z zapałek kopniakiem karate łamie palącego się papierosa.