Wywiad z dr nauk med. Magdaleną Zakrzewską, Koordynatorem Oddziału Alergologiczno-Pulmonologicznego w Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc w Olsztynie

ZDROWY TRYB ŻYCIA KLUCZEM DO POKONANIA ASTMY


Pani Doktor. Jako że obchodzimy dziś (3 maja) Światowy Dzień Astmy, chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o tej chorobie i jej leczeniu. Od jak dawna zajmuje się Pani leczeniem astmy?


Astmą zajmuję się od początku mojej kariery lekarskiej, czyli już kilkanaście lat. Muszę powiedzieć, że leczenie astmy bardzo się zmieniło od tego czasu. Początkowo dysponowaliśmy tylko kilkoma lekami, a pacjenci byli leczeni symptomatycznie – od napadu do napadu. Wprowadzenie leków wziewnych było prawdziwym przełomem, a od roku 2012 mamy dostęp do pierwszych leków biologicznych, co zmieniło podejście do leczenia i znacząco poprawiło jakość życia pacjentów


Jakie są najczęstsze objawy astmy, które powinny skłonić pacjentów do wizyty u specjalisty?


Najbardziej charakterystycznym objawem, który powinien zaniepokoić, jest napadowy kaszel z świstami. Takie napady mogą występować po wysiłku, po ekspozycji na zanieczyszczone powietrze, ale także nocą. Bardzo ważnym sygnałem jest też długotrwały kaszel oskrzelowy po infekcji, który nie mija.


Jakie są największe wyzwania w leczeniu astmy dzisiaj?


Jednym z głównych wyzwań jest rozpoznawalność astmy. Często zastanawiamy się, czy każdy kaszel to od razu astma, czy każda infekcja ze świstem to jej symptom. Wielu pacjentów potrzebuje obserwacji i pogłębionych badań, aby właściwie zdiagnozować początek astmy. Drugim problemem jest niedostrzeganie objawów, które mogą świadczyć o rozpoczynającej się astmie, takich jak nawracające infekcje czy duszność wysiłkowa.


Czy istnieją czynniki ryzyka lub środowiskowe, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju astmy?


Zdecydowanie tak. Duże znaczenie ma środowisko, w którym żyjemy, szczególnie zanieczyszczenie powietrza. Geny również odgrywają rolę, ale to, czy astma się rozwinie, zależy od wielu czynników, takich jak przebyte infekcje, dieta, aktywność fizyczna i ogólna dbałość o zdrowie.


Jaki wpływ ma dieta i styl życia na kontrolę i przebieg astmy?


Zdrowa dieta, która pomaga utrzymać odpowiednią wagę, jest kluczowa. Nadwaga i otyłość zwiększają obciążenie oskrzeli, co może przyspieszyć rozwój astmy i utrudnić jej leczenie. Regularna aktywność fizyczna to kolejny "lek", który kształtuje dobry oddech i uczy układ oddechowy efektywnego gospodarowania tlenem. W przypadku dzieci, regularne lekcje wychowania fizycznego mogą zapobiegać rozwojowi astmy.

Dziękuję bardzo za rozmowę i cenne informacje.

Dziękuję i życzę zdrowia. Pamiętajmy o regularnych kontrolach i dbaniu o zdrowy tryb życia, co jest kluczowe w walce z astmą.