17.11.202 obchodzimy Światowy Dzień POChP

Głównym przesłaniem Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc przypadającego 17 listopada jest zwiększenie świadomości społecznej na temat tej choroby oraz dążenie do poprawy opieki zdrowotnej nad pacjentami. Najbardziej znanym czynnikiem prowadzącym do rozwoju POChP jest palenie tytoniu – zarówno palenie czynne, jak i bierne.

POChP to nie tylko kłopoty z oddychaniem i duszności, choroba sprzyja również nadciśnieniu płucnemu, osłabieniu mięśni szkieletowych, cukrzycy typu 2, anemii, osteoporozie oraz ogólnemu wyniszczeniu organizmu. POChP nie można całkowicie wyleczyć, jednak w większości przypadków udaje się łagodzić nieprzyjemne objawy stosując odpowiednie leki. Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego, badania spirometrycznego i badania radiologicznego klatki piersiowej.

Główne czynniki ryzyka POChP:

- Palenie tytoniu

- Zanieczyszczenie powietrza

- Infekcje układu oddechowego we wczesnym dzieciństwie

- Nawracające infekcje oskrzelowo-płucne

- Palenie bierne

- Nadaktywność oskrzelowa/astma

- Uwarunkowania genetyczne

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że POChP stanowi piątą pod względem częstości przyczynę zgonów na świecie z tendencją wzrostową. W Polsce choruje około 10 % populacji powyżej 40 roku życia. Według statystyk spośród osób palących tytoń aż 40% ma szansę zachorować na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.