WMCCP wraz z partnerami zagranicznymi ogłasza przedkomercyjne zamówienie publiczne (PCP).

To zamówienie PCP to wspólna inicjatywa zamawiających z Polski, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii, którzy stoją przed tym samym wyzwaniem i poszukują podobnego rozwiązania (znane jako „Grupa Kupujących”). Wspólnym celem jest rozwiązanie problemu związanego z dostarczaniem usług badawczo-rozwojowych, polegającym na projektowaniu, rozwijaniu i testowaniu narzędzi wspierających modelowanie i dynamiczną ocenę zintegrowanych ścieżek zdrowia i opieki. Te narzędzia mają zwiększyć zdolność reagowania systemów opieki zdrowotnej, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, tj. pandemii, braku prądu, fali upałów, cyberataku, czy lekooporności. W skrócie, zamówienie obejmuje stworzenie narzędzia, które umożliwi:

  1. Dynamiczne dostosowywanie procesów świadczenia usług do sytuacji kryzysowych i zmian strukturalnych.
  2. Oceny ex ante skutków alternatywnych ścieżek świadczenia usług, uwzględniając odpowiednie parametry.
  3. Planowanie zadań i dostosowywanie umiejętności w czasach kryzysów.

Zamówienie będzie realizowane w formie zamówienia przedkomercyjnego (PCP), co oznacza, że zamówienia na usługi badawczo-rozwojowe będą przyznawane kilku różnym podmiotom jednocześnie, w podejściu etapowym. Ten sposób postępowania umożliwi porównanie konkurencyjnych rozwiązań od różnych dostawców. Każdy wybrany dostawca usług badawczo-rozwojowych otrzyma umowę ramową obejmującą trzy etapy:

  1. Projekt rozwiązania.
  2. Rozwój prototypu.
  3. Oryginalny rozwój, walidacja i testowanie ograniczonej liczby pierwszych produktów lub usług.

Po każdym etapie przeprowadzane będą oceny pośrednie, aby stopniowo wybierać najlepsze z konkurencyjnych rozwiązań. Dostawcy oferujący rozwiązania o najlepszym stosunku jakości do ceny zostaną zaproszeni do udziału w kolejnym etapie. Testy w fazie 3 planowane są w różnych lokalizacjach, takich jak Treviso (Włochy), Olsztyn (Polska), Barcelona (Hiszpania), Amadora (Portugalia) i zachodnia Walia (Wielka Brytania). Te testy będą również służyć jako pierwsze referencje testowe klienta dla dostawców. Przewiduje się, że etap 3 rozpocznie się w sierpniu 2025 r. i zakończy w styczniu 2026 r. Wybrani dostawcy usług badawczo-rozwojowych zachowają prawa do własności intelektualnej (IPR) wygenerowanej w trakcie PCP i będą mogli swobodnie korzystać z pełnego potencjału rynkowego opracowanych rozwiązań, także poza zakresem tego zamówienia.

Termin składania: 29.04.2024 godz. 17:00, termin otwarcia ofert: 30.04.2024 godz. 9:00.

Więcej szczegółów tutaj.