DBAJ O PŁUCA, ZBADAJ SIĘ BEZPŁATNIE

Trwają dni walki z gruźlicą i chorobami płuc. Od 1 do 10 grudnia każdego roku przyglądamy się naszym płucom z większą troską. Płuca to niezastąpione filtry życia. Pracują nieustannie, przetwarzając każdego dnia około 9 tysięcy litrów powietrza. Od 5 stycznia zbadasz u nas swoje płuca bezpłatnie.
- Płuca odpowiadają za kluczową wymianę gazową, dostarczając tlenu tam, gdzie go potrzebujemy i usuwając dwutlenek węgla – tłumaczy Wioletta Śląska-Zyśk, Dyrektor WMCChP – Płuca dbają o nasze zdrowie i są jedynymi organami wewnętrznymi, które mają bezpośredni kontakt z zewnętrznym środowiskiem. Dlatego tak ważne jest, abyśmy odpowiednio o nie dbali i my tę szansę mieszkańcom regionu dajemy.
Oto kilka praktycznych wskazówek, jak zadbać o płuca:
·         Jeśli palisz papierosy, zawsze jest najlepszy moment, aby rzucić ten zgubny nałóg.
·         Zarówno papierosy tradycyjne, jak i elektroniczne szkodzą Twoim płucom. Wygrasz zdrowie i zaoszczędzisz sporo pieniędzy.
·         Unikaj miejsc zadymionych, ponieważ dym niszczy płuca.
·         Pamiętaj, że palenie wpływa nie tylko na zdolność do oddychania, ale także na ogólną kondycję płuc.

 

na grafice wygenerowanej przez sztuczną inteligencję widać abstrakcyjny model płuc symbolicznie związany z dniami walki z chorobami płuc. Obraz ten ma na celu zwrócenie uwagi na choroby płuc i zwiększenie świadomości na temat ich wpływu na zdrowie.

 
ZBADAJ SIĘ BEZPŁATNIE
Naszym celem nie tylko przy okazji Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc jest podniesienie świadomości społecznej na temat czynników ryzyka chorób płuc oraz roli badań profilaktycznych.
Zapraszamy i zachęcamy do systematycznej kontroli stanu zdrowia płuc, ponieważ wczesne wykrycie chorób daje szanse na skuteczne leczenie.
Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie, już po raz czwarty, oferuje bezpłatne badania przesiewowe niskodawkowej tomografii komputerowej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.
Badania cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dlatego już 5 stycznia rusza kolejna odsłona programu, który jest kierowany do osób:
  • w wieku 55-74 r.ż., które aktualnie palą (minimum 20 lat) lub paliły (minimalnie 20 lat) i rzuciły palenie (maksymalnie 15 lat temu);
  • w wieku 50-74, które aktualnie palą (minimum 20 lat) lub paliły (minimalnie 20 lat) i rzuciły palenie (maksymalnie 15 lat temu) i u których występuje jeden z poniższych czynników ryzyka:
    • z uwagi na wykonywany zawód są / byli narażeni na spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, sadzę, radon lub posiadają historię zachorowania na raka płuca/ raka zależnego od palenia tytoniu lub osoby z bliskiej rodziny miały raka płuca lub chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc lub samoistne włóknienie płuc
Dla uczestników programu nasze Centrum zapewnia badania niskodawkową tomografią komputerową płuc oraz wizytę wynikową, podczas której wyniki są szczegółowo omawiane z lekarzem specjalistą.
Zapraszamy do zapisów na kolejny rok. Rozpoczną się one już 5 stycznia. Program dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Zdrowia. Kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00:
·         +48 89 532-29-97
·         kom. +48 571 606 615

Sprawdź, w jakiej formie są Twoje płuca, bo dzięki nim oddychasz i żyjesz!