Światowy Dzień Rzucania Palenia

papieros 1

Światowy Dzień Rzucania Palenia w Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Jego głównym celem jest zaapelowanie do palaczy o podjęcie decyzji o zaprzestaniu palenia i zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu.
Pomysł na to by jeden dzień poświęcić na rzucanie palenia narodził się w Stanach Zjednoczonych, a inicjatorem  był dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Na świecie ponad miliard ludzi pali tytoń. Każdego roku ponad 5 milionów osób umiera przedwcześnie z powodu używania tytoniu, w tym 600 tys. biernie narażonych na dym tytoniowy. W XX wieku zmarło z tego powodu 100 mln osób.

W Polsce co roku z powodu palenia umiera ok. 70 tys. osób, jest to więcej zgonów niż z powodu morderstw, samobójstw, używania narkotyków, picia alkoholu, AIDS, wypadków razem wziętych.

                Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. Uzależnienie od tytoniu dotyczy nie tylko osoby palącej, ale również ich bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.

Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych.
W dymie tytoniowym występuje ponad 4000 związków chemicznych. 40 z nich ma udowodnione działanie rakotwórcze min:

  • aceton – rozpuszczalnik, składnik farb i lakierów
  • amoniak – składnik nawozów mineralnych
  • arsen – stosowany jako popularna trutka na szczury
  • benzopiren – stosowany w przemyśle chemicznym
  • butan – gaz używany do wyrobu benzyny.

 Zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia.