Roboty rewolucjonizują olsztyński szpital

Czy roboty mogą „być zatrudnione” w szpitalu? Na taki krok zdecydowała się dyrekcja Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie (WMCCP). Efekt? Szpital pracuje szybciej i lepiej! I wraz z naukowcami dzieli się wiedzą z innymi.

WMCCP jako jeden z pierwszych szpitali w Polsce „zatrudniło” do pracy roboty programowe. Wspomagają one codzienną pracę szpitala. A jego dyrekcja wraz z naukowcami m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowiła przekazać te dobre praktyki innym szpitalom.

I właśnie roli robotów w szpitalu poświęcone było seminarium, które odbyło się w miniony poniedziałek 17 czerwca w olsztyńskim szpitalu pulmonologicznym. Na spotkaniu pojawiła się silna reprezentacja naukowa, ministerialna i samorządowa.

Rewolucja korzyści

„Zaprogramowana inteligencja szpitalnych robotów: cyfrowa rewolucja w ochronie zdrowia” pod takim hasłem eksperci i praktycy z różnych dziedzin spotkali się, aby podzielić się doświadczeniami i zaprezentować nowoczesne rozwiązania technologiczne w służbie zdrowia.

Wioletta Śląska-Zyśk, Dyrektor WMCCP, wyjaśniała:

- Nasze Centrum jako pierwsze w Polsce zaczęło na dużą skalę wykorzystywać technologię RPA (Robotic Process Automation). Cyfrowa transformacja w ochronie zdrowia to inwestycja, która przynosi korzyści finansowe i operacyjne. Roboty rewolucjonizują zarządzanie danymi i procesami administracyjnymi. Dzięki temu możemy pracować szybkiej i lepiej. A to poprawia jakość leczenia naszych pacjentów.

Seminarium adresowane było do kierownictwa oraz pracowników szpitali, zarówno z pionu administracyjnego, jak i medycznego. Głównym celem było dotarcie do osób poszukujących nowoczesnych i łatwych do zastosowania rozwiązań, które usprawnią pracę placówek zdrowotnych.


Więcej robotów…

Dr inż. Janusz Sasak z Uniwersytetu Jagiellońskiego zauważył:

- Szpitale w Polsce mają ogromny potencjał do wdrażania robotów, ale brakuje im odpowiednich narzędzi i wiedzy. Takie konferencje są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy, która przyczyni się do wdrażania technologii w kolejnych szpitalach nie tylko na Warmii i Mazurach.

Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzieli się, jak roboty wspierają automatyzację procesów administracyjnych i medycznych oraz jak pomagają w pozyskiwaniu danych dla prac naukowych z systemów i baz danych szpitala.

…lepsze leczenie
- Jestem przekonany, że wdrożenie technologii RPA przyniesie korzyści nie tylko szpitalowi, ale całemu sektorowi zdrowia – podkreślił dr n. med. Jacek Owczarczyk, zastępca dyrektora ds. medycznych WMCCP w Olsztynie.

Dr n. med. Magdalena M. Zakrzewska, Koordynator Oddziału Alergologiczno-Pulmonologicznego WMCCP, podkreśliła, że automatyzacja procesów pozwoli zaoszczędzić czas i zasoby, które można przeznaczyć na bezpośrednią opiekę nad pacjentem.

 

Automatyzacja procesów pozwala na lepszą opiekę nad pacjentem – mówi dr n. med. Magdalena Zakrzewska z WMCCP (na zdjęciu w środku).

Seminarium zakończyło się wspólnym wnioskiem o konieczności dalszej współpracy i „zatrudniania” robotów w szpitalach. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie jakości usług medycznych, co przełoży się na lepszą opiekę nad pacjentami.

Jest to tym bardziej realne, że sprawą zainteresowali się przedstawiciele administracji publicznej. Seminarium odbyło się pod patronatem Ministrów Zdrowia i Cyfryzacji oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W spotkaniu reprezentowali te instytucje m.in. dyrektorzy departamentów ministerialnych, wicewojewoda Zbigniew Szczypiński, wicemarszałkini regionu Sylwia Jaskulska oraz Łukasz Łukaszewski, dyrektor departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim. Gazeta Olsztyńska była patronem medialnym wydarzenia.

Na konferencji gościła Sylwia Jaskulska, wicemarszałkini regionu (po lewej), na zdjęciu z Wiolettą Śląską-Zyśk, dyrektor WMCCP w Olsztynie