DLACZEGO MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ FARMACEUTY PRZYPADA AKURAT 14 MAJA?

Wśród wielu zawodów, które codziennie dbają o nasze zdrowie, farmaceuci zajmują szczególne miejsce. Międzynarodowy Dzień Farmaceuty, obchodzony każdego roku 14 maja, to okazja do uhonorowania ich pracy. Ale dlaczego właśnie ta data?

Historia tego święta sięga roku 1968, kiedy to po raz pierwszy obchodzono je w Turcji. Wybór dnia 14 maja nie jest przypadkowy. Ma on bezpośredni związek z reformami sułtana osmańskiego Mahmuda II, który panował w latach 1785–1839. Sułtan Mahmud II był znany ze swoich reform w wielu dziedzinach, w tym w prawie, wojsku, a także w edukacji. Jednym z jego osiągnięć było otwarcie pierwszej klasy farmaceutycznej w Cesarskiej Szkole 14 maja 1839 roku. W uznaniu tej daty oraz znaczenia pracy farmaceutów, 14 maja stało się dniem celebracji ich profesji na skalę międzynarodową.

Inne daty farmaceutów

Choć 14 maja jest najdłużej obchodzonym świętem farmaceutów, istnieją również inne dni dedykowane tej profesji. Światowy Dzień Farmaceuty obchodzony jest 25 września i został ustanowiony w 2009 roku przez Międzynarodową Federację Farmaceutyczną (FIP). Wybór tej daty wiąże się z rocznicą utworzenia FIP w 1912 roku.

W Polsce farmaceuci mają dodatkowy dzień świętowania – 26 września, kiedy to obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Aptekarza. Data ta jest związana z dniem liturgicznym św. Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy i farmaceutów.

W Stanach Zjednoczonych farmaceuci obchodzą swoje święto 12 stycznia jako National Pharmacist Day.

Znaczenie farmaceutów

Farmaceuci odgrywają kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej, dbając o bezpieczne i skuteczne stosowanie leków. Ich wiedza i umiejętności są nieocenione zarówno w codziennej pracy z pacjentami, jak i w procesie edukacji zdrowotnej społeczeństwa.

Dzień Farmaceuty to więcej niż tylko okazja do świętowania. To przypomnienie o ważnej roli, jaką farmaceuci odgrywają w naszym życiu, dbając o nasze zdrowie każdego dnia. Dziękujemy Wam za to i życzymy Wam… zdrowia oraz satysfakcji z tej odpowiedzialnej misji jaką pełnicie każdego dnia!

Zespół WMCCP w Olsztynie

Uśmiechnięta farmaceutka przy kasie w aptece.