Logo Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc

Sekretariat 89 532 29 01 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejestracja 89 532 29 49/50 

ul. Jagiellońska 78, 10-357 Olsztyn

 

samorząd

poznaj lepiej facebook you tube

Oddział pulmonologiczny z pododdziałem gruźlicy

 

Kontakt:

Gabinet Koordynatora (89) 532 29 61

Gabinet lekarski (89) 532 29 69

Pielęgniarka oddziałowa (89) 532 29 62

Dyżurka pielęgniarek (89) 532 29 53

Sekretarka medyczna (89) 532 29 58

Pododdział gruźlicy - punkt pielegniarski (89) 532 29 82

 

 

Na oddział przyjmowane są osoby z rozpoznaną gruźlicą, bezpośrednio prątkujące, czyli zakaźne, a także chorzy z podejrzeniem gruźlicy oraz pacjenci, u których nastąpiła wznowa gruźlicy. Diagnozowana i leczona jest tu gruźlica płuc oraz innych narządów (m.in. skóry, kości, pęcherza moczowego, jąder), a także gruźlica leko - oraz wielolekooporna.

Oddział współpracuje z Działem Diagnostyki Laboratoryjnej w zakresie diagnozowania prątka gruźlicy. Oddział dysponuje 65 łóżkami. Na oddziale jest 49 łóżek, a na pododdziale - grulica pratkujaca 16 łózek. Sali chorych wyposażone są w telewizor i telefon. Informacje o stanie zdrowia pacjentów udziela ordynator oddziału codziennie w godzinach od 11:00 do 12:00. Odwiedziny pacjentów odbywają się codziennie.

W strukturze oddziału została wydzielona część dla pacjentów prątkujących:

Pododdział gruźlicy

Pododdział spełnia standardy epidemiologiczne, maksymalnie ograniczające łańcuch przenoszenia prątka gruźlicy. Pacjenci zostaną objęci profesjonalną opieką lekarską i pielęgniarską. Hospitalizacja odbywa się w komfortowych warunkach. Na przestrzeni prawie  400 metrów kwadratowych  znajduje się 7 przestronnych sal z węzłami sanitarnymi, w tym trzy izolatki. Nowoczesne izolatki spełniają europejskie normy sanitarne i obowiązujące rygory epidemiologiczne. Posiadają podciśnieniową wentylację nawiewno-wywiewną zapewniającą 1,5 - krotną wymianę powietrza. Ten system wentylacji mechanicznej powoduje rozrzedzanie i eliminację cząsteczek infekcyjnych. Dzięki takim rozwiązaniom zapewniona jest całkowita wymiana skażonego powietrza. Tym samym bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu pracującego na pododdziale jest na najwyższym poziomie. Pododdział wyposażono również w urządzenia audiowizualne umożliwiające kontakt chorego z odwiedzającymi. Pacjenci mają do niego dostęp z korytarza na pododdziale oraz w każdej izolatce.  Dla odwiedzających zaprojektowano pomieszczenie audiowizualne dostępne z holu. Jednocześnie ciągły podgląd ma punkt pielęgniarski. Transport chorego na pododdział odbywa się poprzez śluzę. Zapobiega to przenikaniu powietrza (potencjalnie zawierającego prątki gruźlicy) na zewnątrz. Warto zaznaczyć, że zadbano również o czas wolny pacjentów: radio, telewizor, komputer z dostępem do internetu, stół do tenisa, gry planszowe oraz możliwość skorzystania z biblioteki.

Prosimy pamiętać o tym, iż niewskazane jest, aby chorych na naszym oddziale odwiedzały dzieci.