Logo Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc

Szpital 89 532 29 00 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul. Jagiellońska 78, 10-357 Olsztyn

samorząd

poznaj lepiej facebook you tube

 Promocja zdrowia 2015

Certyfikat spirometria

W dniach 14-15.09 Szpital Pulmonologiczny uczestniczył w ogólnopolskiej akcji "Polskie Dni Spirometrii" organizowanej przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Choroby Alergiczne i POCHP. W ramach tej akcji promocji zdrowia wykonaliśmy 21 bezpłatnych spirometrii. Opis przeprowadzonych spirometrii wykonali Lekarze - Specjaliści Chorób Płuc z naszego Szpitala. Część pacjentów została skierowana do poradni specjalistycznych lub dalszych badań diagnostycznych. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Olsztyna i okolic, dzięki włączeniu się mediów (Telewizja Olsztyn, Radio Eska) w promocję tego wydarzenia.

pds1

pds2

 

 

Jako Szpital promujący zdrowie, przeprowadzamy wieloetapowy projekt wspierany przez Urząd Marszałkowski pod nazwą "Antynikotynowa edukacja i profilaktyka chorób płuc wśród młodzieży i osób dorosłych z Województwa Warmińsko - Mazurskiego". Głównymi założeniami projektu są: dwuetapowe badania profilaktyczne i konsultacje lekarskie dla osób starszych, narażonych na choroby płuc, konkurs plastyczny dla dzieci Szkół Podstawowych o tematyce antynikotynowej, oraz pogadanki antynikotynowe w Szkołach średnich. Projekt zakończymy w październiku konferencją podsumowującą połączoną z rozdaniem upominków uczestnikom projektu. 3.07.2015 roku przeprowadziliśmy pierwszy etap badań profilaktycznych (badanie poziomu cukru, ciśnienia tętniczego oraz spirometria). Badania cieszyły się sporym zainteresowaniem uczestników jak i mediów. Poniżej fotorelacja z badań i link do materiału telewizyjnego TVO.

http://www.telewizjaolsztyn.pl/10,4342-bezplatne_badania_w_szpitalu_pulmunologicznym_.html

1badania

2badania

3badania

4badania

II etap badań profilaktycznych wraz z konsultacją lekarską u lek. med. Henryki Prażmo - Fiałkowskiej odbył się w dniach 27.07.2015r. i 3.08.2015r. Słuchacze Uniwersytetu III wieku w Olsztynie oraz pensjonariusze Ośrodka Pomocy Społecznej "Dom nad Doliną" w Różnowie, uczestniczący w projekcie przebyli RTG klatki piersiowej, a następnie z wynikami wszystkich badań zostali skierowani do oceny stanu dróg oddechowych przez Specjalistkę Chorób Płuc. 

prof1

prof2

prof3

Bezpłatne badania w "Magicznym Parku Jakubowo"

 31 maja 2015 roku, Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie wziął udział w IV festynie pn. „Magiczny Park Jakubowo”, odbywającym się corocznie na olsztyńskim Zatorzu. Głównymi organizatorami były Stowarzyszenie „Nasze Jakubowo” oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie z partnerami. Chętnych do skorzystania z naszych świadczeń było wielu.

Festyn Jakubowo 1

Festyn Jakubowo 3

Festyn Jakubowo 2

 

Pielęgniarki z naszego szpitala wykonały 51 spirometrii, zmierzyły ciśnienie i poziom cukru około stu chętnym osobom. Dr n. med. Andrzej Maria Janczewski skonsultował 30 osób, z czego trzy zostałyskierowane do Poradni pulmonologicznej. Badani i konsultowani chcieli dowiedzieć się np. czy poprawiła im się wydolność płuc po tym jak rzucili palenie. A wielu z tych co dotychczas paliło, postanowiło palenie rzucić.

 

Porady lekarskie

Podczas festynu porad z zakresu zdrowego żywienia udzielała nasza dietetyk Pani Danuta Piasecka.

Porady dietetyka

Festyn Jakubowo 5