Logo Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc

Szpital 89 532 29 00 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul. Jagiellońska 78, 10-357 Olsztyn

samorząd

poznaj lepiej facebook you tube

100 LAT HISTORII

OD SANATORIUM DO SZPITALA

    W numerze 54 z 1890 roku „Gazety Olsztyńskiej” napisano, że jedną z największych chorób  ludzkości są suchoty. Lekarze nie wiedzieli, jak im zaradzić. „Pewien doktor, nazwiskiem Koch, wynalazł teraz lekarstwo na suchoty, czyli jak u nas na Warmii mówią: na szwincucha. Powiada ów doktor, że suchoty powstają z robaczków, które z niewiadomej przyczyny dostają się do płuca człowieka i je pożerają (…) Przez powiększające szkło można w flegmie suchotnika te robaczki dostrzec. Doktor Koch pracował więc głównie nad tym, aby uśmiercić owe robaczki i człowieka-suchotnika od powolnej, lecz pewnej śmierci wyrwać.”

Parę tygodni później ta sama gazeta informowała, że „Jak słychać zamierza p. Markmann na wiosnę do swego domu kuracyjnego przede wszystkim chorych na suchoty przyjmować, którzy podług Kocha sposobu przez dwóch tutejszych lekarzy mają być leczeni”.

To dowód, że zdobycze medycyny docierały do Olsztyna wręcz błyskawicznie.

NAJWAŻNIEJSZY BYŁ ROK 1907

Ważny dla lecznictwa był rok 1907, bowiem 30 października na obrzeżach Olsztyna poświęcono sanatorium przeciwgruźlicze dla kobiet. Towarzystwo Sanatoriów Płucnych zakupiło na ten cel od miasta 5 hektarów lasu przy szosie ku wsi Wadąg. Budowa trwała rok, a obiektowi nadano ciekawy architektonicznie kształt, przypominający obrysem zamek. Lokalizacja w lesie nie była przypadkowa. Wybrano ją ze względu na klimat i pogląd, że las sosnowy wspomaga leczenie płuc.

Mieczysław Orłowicz odwiedził sanatorium 1913 roku i tak je wspomina:

„Zbudowane jako instytucja na pół filantropijna. Mieści się w ogromnym, dwupiętrowym, modernistycznym budynku, obliczono na 102 chorych, do którego przytyka piętrowa leżalnia. 78 łóżek jest przeznaczonych dla kobiet uboższych, 24 dla zamożnych, opłacających taryfę pensjonatową. Zakład posiada wzorowe urządzenia”.

 PRZED I PO WOJNIE

  2  W kronice Olsztyna odnotowano, że miasto ofiarowało zakładowi portret Jego królewskie j Mości Cesarzowej Augustyny Wiktorii oraz dwa srebrne żyrandole. W wydanym w 1925 roku Przewodniku po Olsztynie można przeczytać:

„Zakład przedstawia jakby przypominającą zamek wspaniałą budowlę, która białym tynkiem i jasnym ceglanym dachem prześwieca wśród drzew. Na lewo i prawo od bocznych skrzydeł znajdują się okazałe, przewiewne werandy na wysokości parteru i pierwszego piętra. Po stronie zachodniej i nieco w tyle od głównego budynku znajduje się willa lekarska. Po stronie zachodniej tylną przestrzeń zakładu zamykają budynki gospodarcze z kuchnią, pralnią i maszynownią. Zakład jest przeznaczony dla chorych na płuca kobiet i spełnia pod każdym względem wymagania higieniczne. Posiada własną maszynę parową do wytwarzania prądu dla celów oświetleniowych i innych potrzeb zasilania. Podczas zimy jest ogrzewany centralnie niskociśnieniowym parowym systemem grzewczym”.

Wspomniane werandy służyły do końca lat 70. Dziś w ich miejscu jest nowe skrzydło szpitala.

Sanatorium słynęło z wysokiego standardu usług – m.in. w latach 20. wykonywano tu torakoplastykę.

Chore na płuca kobiety leczono w sanatorium do stycznia 1945 roku, czyli do momentu wkroczenia do Olsztyna  Armii Czerwonej. Sowieckie wojska urządziły w sanatorium  szpital wojskowy, a część spaliły.

Po zakończeniu wojny i przed ponownym uruchomieniem placówki, odbudowa placówki stała się koniecznością. Bezpośrednią pieczę sprawował wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku.

Nową historię szpital rozpoczął o znacznie poszerzonej działalności.

ROZWIJAMY SIĘ

Szpital cały czas się rozwijał. Już w 1957 roku doktor Zenobiusz Bednarski wprowadził badania bronchoskopowe, co przyczyniło się do coraz częstszego wykrywania raka płuc. W kolejnych latach wprowadzał kolejne najnowsze metody diagnostyki i leczenia – m.in. biopsje cienkoigłową guzów obwodowych płuc, badanie cytologiczne odcisków z wycinków oskrzelowych. W latach 70. wprowadził w szpitalu chemioterapię raka płuc. W 1973 roku przemianowano Sanatorium w Wojewódzki Zespół Przeciwgruźliczy. W 1989 roku biskup warmiński Edmund Piszcz w imieniu papieża Jana Pawła II przekazał szpitalowi dar wówczas niezwykle użyteczny - bronchofiberoskop elastyczny. Ze względu na ogromne potrzeby onkologiczne, na początku lat 90. rozszerzono działalność szpitala o onkologię. W październiku 1991 roku dyrektorem został dr Stanisław Niepsuj, który sprawował te funkcje do 2004 roku. W tym czasie Szpital ogromnie zyskał na diagnostyce. W styczniu 2000 rozpoczęto bezpłatne badania dziedziczności nowotworów. Program finansowała Unia Europejska i polskie Ministerstwo Zdrowia. Na początku 2005 roku wyodrębniono w Szpitalu dwa nowe oddziały: gruźlicy i chemioterapii nowotworów płuc oraz utworzono oddział rehabilitacji pulmonologicznej.

OSTATNIE LATA

Od maja 2005 roku dyrektorem Szpitala jest Irena Petryna, która mimo że szpital tonął w długach, postawiła na dynamiczny rozwój. Zaczęła od pilnych remontów i termomodernizacji, a następnie zakupów sprzętu medycznego, podnosząc standard pracy Szpitala. Dzięki jej staraniom zainwestowano w Szpital ponad 10 mln zł.

Ponadto:

- Szpital otworzył pierwszy w województwie Ośrodek Zaburzeń Oddychania w Czasie Snu

- uruchomił nowe świadczenie medyczne – odczulanie na jady owadów błonkoskrzydłych

- przy wykrywaniu prątka gruźlicy Szpitalne laboratorium stało się jednym z najnowcześniejszych w kraju

-  W 2006 roku uzyskano Certyfikat Akredytacyjny.

W 2007 roku:

- 6 września 2007 roku uroczyście otworzyliśmy neutralizator ścieków.

- Obchodziliśmy jubileusz 100-lecia istnienia szpitala. Dokładnie w 100. rocznicę powstania szpitala, 30 października 2007 roku, uruchomiliśmy milczący od lat zegar na wieży budynku głównego szpitala.

W 2008 roku:

- zakończyliśmy prace termomoderizacyjne szpitala, docieplając cały budynek wraz z wymianą okien i drzwi.

- odremontowano również budynek kotłowni oraz zakupiono nowy kocioł na biomasę - zrębki drewna

- 2 lipca uroczyście oddaliśmy do użytku wyremontowane i zmodernizowane oddziały szpitalne

Remont przeprowadzono na parterze, pierwszym i drugim piętrze budynku oraz w pracowniach RTG i USG o łącznej powierzchni użytkowej około 3.500m2.

- oddaliśmy do użytku nowy podjazd dla osób niepełnosprawnych. Dzięki realizacji inwestycji została zlikwidowana ostatnia istniejąca bariera w komunikacji osób niepełnosprawnych w naszym szpitalu.

W 2009 roku:

- 27 stycznia 2009 roku, uroczyście otwarto Ośrodek Rehabilitacji Dziennej.  Ośrodek Rehabilitacji Dziennej zapewni kompleksową rehabilitację wielonarządową ze szczególnym uwzględnieniem zabiegów rehabilitacyjnych ze wskazań ortopedycznych - po urazach, zabiegach, przypadkach schorzeń przewlekłych, jak również wskazań neurologicznych, reumatologicznych, onkologicznych i pulmonologicznych.

* 10 kwietnia 2009 roku zostaliśmy przyjęci do prestiżowej sieci : "Szpitali Promujących Zdrowie"

* 6 listopada 2009 roku na olsztyńskim zamku, odbyła się uroczysta gala podsumowująca dwa największe konkursy organizowane w naszym regionie: Warmińsko-Mazurska Nagroda Jakości oraz Produkt i Usługa Warmii i Mazur. Nasz szpital brał udział w obydwu konkursach i otrzymał dwie statuetki!

W konkursie Warmińsko – Mazurska Nagroda Jakości, otrzymaliśmy statuetkę za doskonałość zarządzania w kategorii organizacje publiczne. Natomiast w konkursie Produkt i Usługa Warmii i Mazur w kategorii „Usługa Medyczna” największe uznanie i statuetkę przyznano nam za odczulanie na jady owadów błonkoskrzydłych. 
* 13 listopada uroczyście oddano do użytku zmodernizowane szpitalne dachy.

* Pod koniec 2009 roku przy znacznie zaostrzonych kryteriach ponowiliśmy uzyskany 3 lata wcześniej Certyfikat Akredytacyjny.

W 2010 roku:

* Dołączyliśmy do grona placówek posiadających ucyfrowiona pracownię RTG

* Oddaliśmy do użytku najnowoczesniejszą aptekę w Regionie - jedyna zbudowaną zgodnie z prawem farmaceutycznym, nakładające obowiązek zlokalizowania dygestorium w pomieszczeniach apteki.

* 7 września 2010 , w parku za Budynkiem Głównym Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc gdzie odbyło się uroczyste otwarcie Dydaktyczno – Ekologicznej Ścieżki Zdrowia przeznaczonej dla pacjentów, ale także mieszkańców Olsztyna.

* Od 14 października 2010 nasza placówka nosi miano „ Przyjaznej Kombatantom”.

W 2011 roku:

* 18 stycznia 2011 roku, otwarto nowa inwestycję w szpitalu : najnowocześniejszy oraz najbezpieczniejszy w kraju pododdział diagnostyczno -terapeutyczny dla osób chorych na gruźlicę.

* 12 grudnia 2011 uroczyście oddano do użytku 50 m kw. Kolektorów  słonecznych.  Projekt  rozbudowy kotłowni o odnawialne źródła energii związany był z ochroną środowiska, poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Instalacja solarna, jest wykorzystywana do wytwarzania ciepłej wody użytkowej na potrzeby Szpitala.

* Listopad 2011 roku, Placówka, w ogólnopolskim rankingu Rzeczpospolitej „Bezpieczny Szpital” , po raz pierwszy otrzymuje zaszczytny tytuł Najlepszego Szpitala Niezabiegowego w kraju.

W 2012 roku:

* 4 kwietnia 2012 roku, uroczyście podsumowano kompleksową informatyzację szpitala. Projekt „Poprawa jakości i dostępności usług medycznych poprzez kompleksową informatyzację SPZGiChP w Olsztynie” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozwolił na zakup 70 nowych komputerów i terminali, 5 laptopów, 70 monitorów w tym 10 medycznych i połączenie ich we wspólną sieć.

* 17 maja 2012 roku, szpital otrzymał wyróżnienie specjalne w Konkursie Lidera Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia podsumowujące cztery główne kategorie: innowacyjne pomysły w ochronie zdrowia, skuteczne zarządzanie w ochronie zdrowia, promocja zdrowia i profilaktyka oraz działalność na rzecz pacjenta. 

* Listopad 2012 roku,  Dziennik Rzeczpospolita oraz centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia już po raz drugi uhonorowali placówkę mianem Najlepszego Szpitala Niezabiegowego w Kraju.

W 2013 roku:

* 11 stycznia 2013 roku, szpital otrzymał tytuł Reginalnego Lidera Innowacji i Rozwoju 2012 w dwóch kategoriach: "Dynamicznie rozwijająca się firma" oraz "Inspirująca firma" za kompleksową informatyzację szpitala.

* 16 stycznia 2013 roku pani Dyrektor Irena Petryna otrzymała prestiżowe wyróżnienie - Menedżer Roku w Ochronie Zdrowia 2012. Wyróżnienie przyznano za doskonałość zarządzania, wyprowadzenie szpitala z długów oraz dynamiczny rozwój placówki.

* 24 stycznia 2013 roku, szpital otrzymał tytuł Krajowego Lidera Innowacji i Rozwoju 2012 w kategorii: "Inspirująca firma" za kompleksową informatyzację szpitala.

* 14 marca 2013 roku szpital otrzymał laur "Najlepszym z Najlepszych".

* 17 lipca 2013 roku placówka otrzymała już po raz trzeci Certyfikat Akredytacyjny, który jest potwierdzeniem wysokiej jakości usług medycznych, nowoczesnej organizacji pracy i prawidłowej opieki nad pacjentem. Uzyskaliśmy jeden z najwyższych wyników w kraju (94 punkty na 100 możliwych). Oceny dokonało Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie. 

* 17 lipca 2013 roku szpital oddał do użytku pacjentom i pracownikom szpitala ambulatorium onkologiczne, gabinet rehabilitacji dziennej oraz gabinet badań czynnościowych, a także pomieszczenia socjalne dla personelu medycznego. 

* 17 lipca 2013 roku placówka oddała do użytku zagospodarowany skwer o charakterze dydaktycznym. Utworzono ekologiczny zakątek, którego celem jest rozwijanie zainteresowań przyrodą, pogłębianie wiedzy mieszkańców Województwa Warmińsko - Mazurskiego nt. ochrony środowiska. 

* Listopad 2013 roku,  Dziennik Rzeczpospolita oraz centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia już po raz trzeci uhonorowali placówkę mianem Najlepszego Szpitala Niezabiegowego w Kraju.

* Grudzień 2013 roku szpital otrzymał nagrodę "Patent na Projekt" za realizację projektu pn.: " Poprawa jakości i dostępności usług medycznych poprzez kompleksową informatyzację SPZGiChP w Olsztynie". 

 W 2014 roku:

 * 4 kwietnia 2014 roku szpital otrzymał już po raz trzeci laur "Najlepszym z Najlepszych".

* 15 kwietnia 2014 roku placówka oddała do użytku nowoczesne Multimedialne Centrum Konferencyjne.

* 28 maja 2014 roku uroczyście podpisano trójstronne porozumienie między Samodzielnym Publicznym Zespołem Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie - reprezentowanym przez Irenę Petrynę i Wojewódzką Stacją Pogotowania Ratunkowego w Olsztynie - reprezentowana przez Marka Myszkowskiego - dyrektora Stacji, a Poradnią Ftyzjopulmonologiczną w Kołomyi. 

Więcej informacji na temat naszego szpitala oraz informacje bieżące znajdą Państwo w zakładce AKTUALNOŚCI.

Serdecznie zapraszamy!