Logo Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc

Szpital 89 532 29 00 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul. Jagiellońska 78, 10-357 Olsztyn

samorząd

poznaj lepiej facebook you tube

      Uwaga, uwaga!

3

Pożar piwnicy Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul. Jagiellońskiej 78! Kłęby dymu wydobywające się z piwnicy, ewakuacja pracowników oraz pacjentów Oddziału pulmonologicznego z pododdziałem gruźlicy do następnej strefy przeciwpożarowej. Na sygnale przyjeżdżają wozy strażackie...

 

W kilkanaście minut olsztyńscy strażacy uporali się z „pożarem” w naszym szpitalu. Cudzysłów jest tutaj jak najbardziej uzasadniony, bo akcja strażaków była na szczęście tylko ćwiczeniami, które odbywają się u nas regularnie co trzy lata.

- Ćwiczenia mające sprawdzić nasze przygotowanie na sytuacje zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów oraz personelu szpitala przeprowadzamy co roku, a z udziałem strażaków co trzy, cztery lata - mówi Stanisław Mazurowski, inspektor ppoż. w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie. - Dzisiaj wypadły właśnie ćwiczenia z udziałem strażackich zastępów.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w piwnicy głównego budynku wybuchł pożar. Pracownik, który zauważył ogień i dym, powiadomił recepcję, a ta straż pożarną i dyrekcję szpitala.
Niebawem na terenie szpitala pojawiły się trzy wozy bojowe państwowej straży pożarnej.

 

Dyrekcja szpitala zarządziła ewakuację pacjentów z zagrożonego oddziału. Strażacy szybko zlokalizowali źródło pożaru i ugasili ogień. Sprawdzając pomieszczenia w rejonie pożaru znaleźli „nieprzytomnego człowieka” (manekin), któremu udzielono pierwszej pomocy.

6789Kilka minut trwało „oddymianie” szpitalnej piwnicy, czyli usuwanie przy pomocy specjalnej dmuchawy dymu, jaki wytworzyły pozoracyjne świece dymne.
Po kilkunastu minutach było po ćwiczeniach,

- Jestem zadowolona z przebiegu ćwiczeń - oceniła na koniec dyrektor szpitala Irena Petryna. - Wszystko poszło zgodnie z planem.