Logo Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc

Szpital 89 532 29 00 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul. Jagiellońska 78, 10-357 Olsztyn

samorząd

poznaj lepiej facebook you tube

j0337276

Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 40-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień.

Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli(wszystkie rodzaje papierosów także light oraz slim są tak samo trujące dla organizmu) – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu.

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. To wiedza powszechna. Mniej osób wie, że szkodliwe jest także używanie e-papierosów. Dziś przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. To dobra okazja do skończenia z rujnowaniem swego zdrowia.
W Polsce co roku z powodu palenia tytoniu umiera ok. 50 tys. osób, czyli więcej niż ginie w wypadkach samochodowych.

Ostatnie lata wskazują, że palenie tytoniu staje się mniej powszechne. Na początku lat 80 XX wieku paliło 62,2 % mężczyzn powyżej 15 roku życia i 30,3 % kobiet w tym wieku. Obecnie jest to odpowiednio 33,8 oraz 19,6 %.

Według danych przedstawionych przez ekspertów, palenie tytoniu jest odpowiedzialne nie tylko za 90 % przypadków zachorowań na nowotwory
płuc, ale także o 30-40 % zwiększa ryzyko zachorowania na inne nowotwory złośliwe: nowotwory pęcherza moczowego, głowy i szyi, przełyku, trzustki, niektóre postacie białaczek oraz przyczynia się do chorób układu krążenia, układu oddechowego, powstawaniu wrzodów żołądka i upośledzenia płodności.

Osoba paląca zaciąga się dymem, który zawiera 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych. Zdaniem naukowców szkodliwe są nie tylko tradycyjne papierosy, ale także ich elektroniczne odpowiedniki. Wprawdzie zawierają zdecydowanie mniej związków chemicznych niż zwykłe papierosy, ale podgrzanie niektórych substancji może uwalniać związki rakotwórcze.

Przypominam, że w naszym szpitalu funkcjonuje Poradnia antynikotynowa, w której, po uprzedniej rejestracji telefonicznej 89 532 29 50, we wtorki od godziny 15.00 do 16.00. przyjmuje pacjentów dr n. med. Joanna Pawlak, alergolog, pulmonolog.

Zawsze jest warto rzucić palenie! Zapraszamy!