Logo Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc

Sekretariat 89 532 29 01 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejestracja 459 595 990 

ul. Jagiellońska 78, 10-357 Olsztyn

 

samorząd

poznaj lepiej facebook you tube

Dym tytoniowy zawiera ok. 7 tys. związków chemicznych, z czego 70 rakotwórczych. Szkodliwe są nie tylko same papierosy, ale także papierosy elektroniczne i inne nowatorskie wyroby tytoniowe (po które coraz częściej sięga młodzież). W Polsce około 9 milionów osób pali papierosy. Każdego roku palenie tytoniu przyczynia się do śmierci około 6 milionów ludzi (jedna osoba co sześć sekund), z czego ponad 600 000 to niepalące osoby, które są ofiarami, tak zwanego biernego palenia. To więcej niż łączna liczba wszystkich umierających z powodu HIV/AIDS, malarii i gruźlicy. Według ekspertów ponad 80% zgonów nastąpi w krajach o niskich oraz średnich dochodach.

Celem Światowego Dnia bez Tytoniu jest walka z epidemią palenia tytoniu oraz upowszechnianie wiedzy o chorobach związanych z paleniem papierosów. Jeden palacz na czterech skróci swoje życie o 20 lat i umrze przed 65 rokiem życia. Niestety, mimo wielu uświadamiających akcji, większość osób nie zwraca uwagi na własne zdrowie i nie próbuje walczyć z nałogiem. A skutki palenia są opłakane: tytoń powoduje nowotwory, choroby oczu, zębów, serca i innych wewnętrznych organów. Według szacunków, osoby palące są 20 razy bardziej zagrożone zachorowaniem na raka jamy ustnej, gardła, przełyku lub krtani niż osoby nie palące.

za: https://bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-bez-tytoniu 

 

fajka

 

Rzuć palenie!!

Zapoznaj się z ABC rzucania palenia, materiałem opracowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Załączniki:
PlikData dodania
Pobierz plik (ABC_rzucania_palenia-_ulotka.pdf)ABC_rzucania_palenia-_ulotka.pdf2021-05-31