Logo Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc

Sekretariat 89 532 29 01 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejestracja 89 532 29 49/50 

ul. Jagiellońska 78, 10-357 Olsztyn

 

samorząd

poznaj lepiej facebook you tube

Zapalenie płuc jest chorobą dolnej części układu oddechowego. Najczęstszą przyczyną są powikłania po grypie wywołane przez bakterie. Roczną liczbę zachorowań w Europie szacuje się na około 5-12 przypadków na 1000 osób. W Polsce daje to ok. 300 000 chorych rocznie. Szczególnie narażone są dzieci poniżej 2 roku życia oraz osoby w wieku powyżej 75 roku życia, gdzie zachorowalność wynosi ponad 30 chorych na 1000 osób. Objawy takie jak: kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej, świszczący oddech, gorączka, dreszcze, złe samopoczucie i rozbicie mogą wskazywać na zapalenie płuc. Nieleczone zapalenie płuc może doprowadzić do śmierci pacjenta, dlatego też ważnym jest przeprowadzenie szybkiej diagnostyki oraz wprowadzenie właściwego leczenia.
Zachęcamy do obejrzenia programu pt. „Wstaje nowy dzień”, w którym dr n. med. Ewa Malinowska – specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób płuc wypowiada się na temat zapalenia płuc oraz audycji radiowej w Radiu Olsztyn, w której lek. Anna Czerwińska - specjalista chorób płuc, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista alergologii opowiada o zapaleniu płuc.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba