Logo Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc

Sekretariat 89 532 29 01 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejestracja 89 532 29 49/50 

ul. Jagiellońska 78, 10-357 Olsztyn

samorząd

poznaj lepiej facebook you tube

18 czerwca 2019 r. o godz. 11:00 w sali multimedialnej Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul. Jagiellońskiej 78 w Olsztynie, odbędzie się konferencja pt.: „Rzadkie choroby układu oddechowego. Diagnoza i leczenie zaburzeń oddychania w czasie snu”

Zagadnienia poruszane w ramach konferencji dotyczyły będą problematyki związanej z diagnostyką oraz leczeniem rzadkich chorób układu oddechowego oraz obturacyjnego bezdechu sennego.

Rzadkie choroby są bardzo poważnym problemem współczesnej medycyny, stąd wielokrotnie późna diagnoza oraz spóźnione rozpoczęcie leczenia.

Objawy choroby mogą pojawić się w okresie wczesnodziecięcym, natomiast większość z nich występuje w życiu dorosłym. Przebieg choroby jest trudny, a jej o przewlekły charakter często zagraża życiu. U podłoża rzadkich chorób najczęściej występuje defekt genetyczny. Szacuje się, że z powodu chorób genetycznych cierpi nie mniej niż 5 osób na 10 tysięcy mieszkańców, a od 5 do 8 tysięcy jest określanych jako rzadkie lub bardzo rzadkie jednostki chorobowe.

Podczas konferencji poruszony zostanie problem diagnozowania i leczenia Obturacyjnego Bezdechu Sennego. Szacuje się, że 24% dorosłych mężczyzn i 9% dorosłych kobiet cierpi z powodu tej choroby. Obturacyjny bezdech senny charakteryzuje się powtarzającymi się podczas snu epizodami niedrożności dróg oddechowych powodującymi bezdechy. Niepokojącym objawem, oprócz głośnego chrapania, są przerwy w oddychaniu lub spłycenie oddechu. Problem jest często bagatelizowany przez pacjentów. Rozpoznanie choroby opiera się na wywiadzie lekarskim oraz całonocnym badaniu snu. Po postawieniu właściwiej diagnozy oraz wprowadzeniu odpowiedniego leczenia, pacjent może cieszyć się życiem w zdrowiu.

Konferencja została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Patronat medialny: Gazeta Olsztyńska, Telewizja TVP 3, Telewizja Olsztyn, Telewizja Kopernik, Radio Olsztyn.