Logo Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc

Sekretariat 89 532 29 01 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejestracja 89 532 29 49/50 

ul. Jagiellońska 78, 10-357 Olsztyn

 

samorząd

poznaj lepiej facebook you tube

Szkodliwość biernego palenia tytoniu

Szkodliwość palenia w trakcie ciąży

 

W najbliższy piątek (31 maja) będziemy obchodzić Światowy Dzień Bez Papierosa  wieńczący Europejski Tydzień Walki z Rakiem pod przewodnictwem Stowarzyszenia Europejskich Lig Walki z Rakiem.

Święto stanowi okazję do zwiększenia świadomości dotyczącej skutków biernego palenia papierosów przez dzieci oraz skutków palenia papierosów w trakcie ciąży. Wdychanie dymu tytoniowego powoduje wiele negatywnych konsekwencji, m.in. jest przyczyną groźnych chorób układu oddechowego, zaostrza objawy astmy, może również doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Z danych WHO wynika, że ok. 18% kobiet w Polce pali, z czego 20-30% z nich nie zaprzestaje palenia tytoniu podczas ciąży, a 30% ciężarnych narażonych jest na bierne wdychanie dymu tytoniowego. Palenie tytoniu w trakcie ciąży wywiera negatywny wpływ zarówno na organizm matki jak również rozwijającego się płodu. Dym tytoniowy zawiera w swoim składzie substancje toksyczne w tym m.in. nikotynę, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu, cyjanowodór, wpływające na stan dróg oddechowych, rozwój nowotworów, uszkodzenie wzroku u kobiet w ciąży, natomiast u dziecka przyczynia się do niskiej masy urodzeniowej, podatności na astmę oraz nadpobudliwości psychoruchowej. Według badań, osoby biernie palące papierosy są dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko wystąpienia nowotworu płuc od osób wolnych od dymu tytoniowego.

(Informacja oparta na podstawie wywiadu udzielonego przez dr n med. A. Dyzmann-Srokę, opublikowany w „Poradniku Pacjenta Onkologicznego”)

31 maja serdecznie zapraszamy do obejrzenia audycji poświęconej szkodliwości biernego palenia oraz skutków palenia w trakcie ciąży w programie lokalnym TVP3 „Wstaje Nowy Dzień” o godzinie 8:05, w którym wystąpi dr n med. Joanna Pawlak - Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc, specjalista alergologii i chorób wewnętrznych.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z informacjami zawartymi na oficjalnej stronie WHO

https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/pl/

Namawiamy do świętowania „Dnia bez Papierosa” każdego dnia!